פטריות בציפורניים – כל מה שכדאי לדעת

אם צבע ציפורני הרגליים שלכם שינה את צבעו לצהבהב, אם אתם רואים שינוי בצורה שלהן או אם אתם מבחינים שהציפורן התנתקה מהמקום – יכול מאוד שאתם סובלים ממצב שלא מעט אנשים סובלים ממנו ונקרא, בפשטות, פטריות בציפורניים.

אמנם, יכול להיות גם שמדובר בפסוריאזיס של הציפורן, שיכול גם הוא לגרום לכל התופעות הללו, אולם זה מצב נדיר יותר ורוב האנשים שסובלים ממצבים שכאלה סובלים מפטרת בציפורני הרגליים.

הזיהוי הוודאי – בדיקת מעבדה

על מנת לדעת בוודאות אם אתם סובלים מפטריות בציפורניים, תצטרכו לגשת אל רופא העור שלכם. יכול להיות שהוא ידע לאבחן את המצב על פי ניסיונו הרפואי, אבל אם הוא ואתם תרצו אבחון ודאי ומדויק, הוא יצטרך לשלוח דגימה של הציפורן למעבדה. החיסרון של הדבר הוא, שהזמן שחולף בין שליחת הדוגמית למעבדה ובין קבלת התוצאה הוא מספר שבעות, יכול להיות שתצטרכו לסבול מהמצב ולהתמודד איתו עד שתדעו אם זה המצב או לא.

לפעמים עדיף להתחיל טיפול ולבדוק אם זה עוזר או לא, אבל כמובן שהכול תלוי בהמלצתו של הרופא ובהרגשה האישית שלכם.

הטיפול בפטריות בציפורניים

יש מספר דברים שמומלץ לעשות על מנת לטפל בפטריות בציפורניים:

  • שלב ראשון: משחה – בשלב הראשון מנסים להתגבר על המצב באמצעות משחה אנטי-פטרייתית או קרמים מיוחדים שניתנים על ידי מרשם רופא. הקרמים והמשחות יכולים להיות יעילים, אבל מכיוון שלוקח להם הרבה זמן לחדור אל תוך הציפורן הריפוי יכול לקחת לא מעט זמן.
  • שלב שני: טיפות – אם הקרמים והמשחות לא עוזרים, עוברים לטיפות. יש טיפות אגיסטן שאפשר לקחת בלי מרשם, וטיפות אגיספור שדורשות מרשם והתוויה מדויקת בהתאם למצב. גם לטיפות לוקח זמן להשפיע, ולכן גם אם בוחרים בטיפול הזה צריך הרבה מאוד סבלנות.
  • שלב שלישי: לק אנטי פטרייתי – לק מאוד עמיד, שמורחים על הציפורניים והוא מחסל את הפטריות בהצלחה גדולה. יש לא מעט סוגי לקים על המדף, שכולם, חוץ מאחד בשם לוסריל, אינם מחייבים מרשם רופא. כשבוחרים באפשרות הזאת חשוב לא לשכוח למרוח לק מחדש מדי מספר ימים ולהקפיד על כך למשך מספר חודשים.
  • שלב רביעי: תכשירים לא תרופתיים – ישנם מספר תכשירים שמכילים חומרים פעילים שיכולים לסייע בהתמודדות עם פטריות בציפורניים, ביניהם מיקוסאן, מיקרוקליר ואמטריקס. את תוצאות הטיפול בהם אפשר לראות בדרך כלל אחרי 4-2 שבועות, ולכן מדובר בתכשירים שכדאי לנסות.
  • שלב חמישי: תכשירים מן הטבע – יש לא מעט תכשירים טבעיים שאומרים שהם מסייעים לפטרת ציפורניים, רובם מבוססים על שמן עץ התה. תכשירים אחרים מיועדים לשמירה על העור ומסייעים מאוד בהחלמה.
  • שלב שישי: תרופות – אם שום דבר מהתכשירים הקודמים שהצענו כאן לא עוזר, עוברים לתרופות. יש כאלה שניתן לרכוש ללא מרשם רופא, ויש כאלה המחייבות מרשם, שיינתן רק לאחר אבחון מדויק של המצב. התרופות בדרך כלל עוזרות, אבל החיסרון שלהן הוא… שהן תרופות, שלא תמיד כדאי לקחת, בוודאי שלא במינונים גבוהים. לכן, מומלץ לבחור באפשרות הזאת רק אם שום דבר אחר לא עוזר.

יש לציין, כי פטריות בציפורניים יכולות לחזור שוב ושוב גם לאחר ריפוי מלא, ולכן לאחר ריפוי העור בפעם הראשונה, כדאי לנקוט בכמה דרכי מניעה, ביניהן גריבת גרבי כותנה, שמירה על עור נקי, יבש ומטופח והשתדלות שלא לגרום נזק טראומתי לציפורניים – זה יכול לעזור למנוע את חזרתן. בהצלחה!

.