פרוביוטיקה לתינוקות

פרוביוטיקה לתינוקות

פרוביוטיקה לתינוקות- חשוב בדיוק כמו אצל מבוגרים

המונח פרוביוטיקה מתייחס לקבוצת חיידקים ידידותית, אשר מתקיימת בקו- היבטציה באופן טבעי בגוף שלנו, בעיקר במערכת העיכול ובאזור מערכת המין. לחיידקים אלו חשיבות הן בהגנה על הגוף מפני פטוגנים שונים והן בשמירה על מערכת העיכול ותנאי הסביבה הנדרשים, למערכות האמורות כדי לתפקד בצורה המיטבית. החשיבות של פרובייוטיקה והיעילות שלה, היא דבר מוכח וידוע אצל מבוגרים ופעמים רבות אף ממליצים על לקיחתה בחודשי החורף או לצד תרופות בעלות השפעה חזקה כדוגמת אנטיביוטיקה. אך מה לגבי תינוקות? מסתבר שגם להם הפרוביוטיקה לא פחות חשובה…

תינוקות ופרוביוטיקה-ביחד כבר מהיום הראשון לחיים

למרות שנהוג לחשוב כי החיידקים הפרוביוטיים הם דבר שמאפיין אנשים בוגרים, התפיסה הזו אינה נכונה. האמת המדעית היא,  שלמעשה מתחילה להתקיים אוכלוסיית חיידקים פרוביוטיים בגופו של התינוק כבר מיומו הראשון מחוץ לרחם. עם המעבר של התינוק החוצה בתעלת הלידה, הוא נחשף לראשונה לאוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים השוכנת באופן טבעי בגופה של האם באזור זה. אלו יהיו החיידקים אשר בעתיד ישכנו על עורו כדרך קבע ויגנו עליו מפני מזהמים שונים. את אוכלוסיית הפרוביוטיקה שצריכה להגיע למערכת העיכול, התינוק לרוב יקבל בעת ההזנה שלו.

כאשר אצל תינוקות יונקים, חלב האם מכיל באופן טבעי נוגדנים, פרוביוטיקה ועוד מרכיבים חשובים לבריאותו של התינוק.  ומה לגבי תינוקות שאינם יונקים? בחלק מתחליפי החלב לתינוקות, מוספים באופן נפרד מרכיבים פרוביוטיים, בעוד באחרים מוסיפים חומצות שומן ומרכיבים נוספים התורמים למערכת החיסונית. השימוש בפרוביוטיקה זו, כאמור הוא אינו גורף, ולכן קהילות שונות ברפואה ממליצות גם על הוספת פרוביוטיקה מיוחדת לתינוקות, אם זו אינה נצרכת דרך המזון.

פרוביוטיקה לתינוקות

יתרונות הפרוביוטיקה ניכרים כבר בשבועות החיים הראשונים

אז כבר אמרנו שחיידקים פרוביוטיים, הוא מרכיב טבעי שצריך להצרך ע"י תינוקות כבר מיומם הראשון בעולם. אך מה לגבי תינוקות שאינם יונקים וצורכים מזון שיש בו את המרכיב הפרוביוטי כתוספת? מחקרים מצאו, כי תינוקות שצורכים מזון בעל מרכיב תזונתי זה, הם שקטים יותר ורגועים לאחר הארוחות. בנוסף, בהשוואה לתינוקות שצורכים תמ"לים ללא תוספת זו, בשבועות הראשונות לחייהם, נמצא שהאוכל עם התוספת הידידותית סייע משמעותית לתינוקות שסבלו מקוליק, ואצל חלקם אף מיתן את הופעת הגזים לאחר הארוחות.

סיוע בשמירה על המערכת החיסונית אצל תינוקות ופעוטות

עוד יתרון שיש בצריכת מזונות המועשרים בפרוביוטיקה המותאמת לתינוקות, הוא בחיזוק המערכת החיסונית. במחקר שנעשה בקרב פעוטות המשלבים בין תמ"ל ובין אוכל מוצק ומצויים במסגרות חינוכיות עם מספר ילדים נוספים, נמצא כי אלו שבמזון שלהם שולבה פרוביוטיקה באופן סדיר,  היו בריאים יותר במהלך חודשי החורף וכן חוו תסמינים קלים יותר של מחלות, אם וכאשר נדבקו. זאת בהשוואה לפעוטות שלא היו מוזנים בתמ"ל בכלל, ופעוטות שהוזנו בתמ"ל שאין בו תוספת פרוביוטית.

לסיכומו של עניין, חשוב להבין כי פרוביוטיקה כמרכיב מזון, למרות שנהוג  להמליץ למבוגרים להוסיף אותו למזון, אצל תינוקות הוא מרכיב חשוב לא פחות הן למערכת העיכול והן למערכת החיסונית מסיבה זו, אם תינוקכם אינו ניזון ממזון תינוקות שיש בו תוספת רכיב זה, או אם עברתם למזון מוצק או מחיות, מוטב לשקול להוסיף את תוסף מזון זה, באופן חיצוני דרך תוסף מזון המתאים לתינוקות. יחד עם זאת, מומלץ שלא לקחת החלטה עצמאית ולהוועץ ברופא ילדים בטרם מתחילים לקנות פרוביוטיקה המתאימה לתינוקות.