רופא שיניים

רופא שיניים – טיפים ומידע חשוב

בסקר מקיף שנערך לפני זמן קצר התגלה שאחד מחמשת הפחדים הגדולים ביותר של אנשים בישראל הוא הפחד מביקור אצל רופא השיניים. אז כדי שלקראת הביקור הבא אצל הרופא שמכיר את הפה שלכם יותר טוב מכל אדם אחר לא תסבלו מסיוטים בלילות, החלטנו "לארוז" עבורכם קצת מידע על התחום, כי כמו שאמרו חכמינו, ידע מפיג חששות.

רפואת השיניים כיום

 

אצל אנשים רבים קיים סטריאוטיפ שגוי לפיו בעוד שבשאר תחומי הרפואה התרחשה מהפכה טכנולוגית בעשורים האחרונים, הרי שתחום רפואת השיניים נותר הרחק מאחור. המציאות, מנגד, שונה לחלוטין. תחום השיניים, הפה והלסת, על קשת תתי התחומים הקיימים בו, עבר שדרוג טכנולוגי קיצוני. אז נכון שעדיין ניתן למצוא מרפאות ללא עזרים דיגיטאליים ממוחשבים ומתקדמים, אך רופא שיניים טוב הוא אחד שמחבק ומאמץ את הקידמה, רואה בה כלי מסייע הכרחי ומשתמש בה במקומות ובתזמונים הנכונים.

מקצועיות רופאי השיניים

בהקשר זה, נאמר בפה מלא – בדומה לתחומי רפואה אחרים, גם ברפואת שיניים קיימים פערים באיכות ומקצועיות הרופא העומד לפניכם. פרמטרים שונים כמו שנות ניסיון, יצירתיות, דיוק ויכולת ניתוח מבדילים בין הרופאים הטובים ביותר לבין אילו שפחות. חשוב להבין שאין דבר כזה טיפול קטן. אל תאמרו "זו רק סתימה, אפשר להסתפק ברופא שיניים מסוים גם אם יש לנו ספקות לגבי יכולותיו". בכל טיפול, "קטן" כ"גדול", פנו לטובים ביותר.

אל תדחו למחר

נקודה חשובה נוספת שחובה להזכיר היא עניין דחיית הטיפולים. המשוואה ברורה – הטיפול לעיתים כואב, לפעמים גם בפה וגם בכיס, ומטבע האנוש רבים מאיתנו מוצאים את כל הסיבות בעולם לדחות את המפגש הבלתי נמנע. אז הפנימו – במקרים רבים דחייה, אפילו של כמה ימים או שבועות, עלולה לשנות כליל את אופי הטיפול הנדרש, לייקר אותו ולסבך אותו. ברגע אחד סתימה עלולה להפוך לטיפול שורש, וטיפול שורש לעקירה. כואב? נפוח? רגיש? מדמם? קבעו תור בהקדם האפשרי.

בחינה של כל רופא בנפרד

נהוג לחלק את רופאי השיניים בישראל לאלו הפרטיים ולאלו המועסקים בקופות החולים. נהוג לחשוב שהראשונים הם הטובים יותר, וקופות החולים מעסיקות את כל השאר. ובכן, המציאות לא תואמת את המחשבה במקרה הזה, מה גם שבמקרים רבים רופא שיניים גם מועסק על ידי קופת חולים וגם מנהל מרפאה עצמאית. בקיצור, צאו מהסטיגמות ובחנו את יכולת הרופא באופן אישי.

ומה עם המחיר?

ואי אפשר לדבר על רופא שיניים מבלי להזכיר את עניין המחיר. כן, טיפולי שיניים הינם עניין יקר, ועל כך אין עוררין. גם על העובדה שקיימים פערי מחיר של עשרות אחוזים אין ויכוח. מה שחשוב להדגיש היא שכשמדובר בבריאות הפה שלכם, כדאי מאוד שזה יהיה השיקול האחרון בבחירה…

בהצלחה!