רשלנות רפואית באבחון וטיפול בחולי סרטן

מחלת הסרטן בישראל

מחלת הסרטן הידועה לשמצה היא אחת המחלות המסוכנות אך לצערנו הנפוצות בישראל ובעולם. עם השנים חלה ירידה משמעותית באחוזי התמותה בקרב החולים במחלה בעקבות טיפולים רפואיים חדשניים. יחד עם זאת, עדיין מדובר במחלה קשה ונפוצה הפוגעת באחוז גדול של האוכלוסייה. האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת כי בישראל מידי שנה מאובחנים כ-29,500 חולי סרטן כאשר 11,000 מתים מהמחלה.

תמיכת המוסד הביטוח הלאומי לחולי סרטן

קיימים מגוון סוגי סרטן, המתפתחים באזורים שונים בגוף. לכל סוג סרטן יש את ההשלכות שלו מבחינה גופנית כשכמובן התפקוד תלוי גם בחומרת המחלה וההתפשטות של הגרורות. הלכך, חולי סרטן נעזרים במוסד הביטוח הלאומי המספק תמיכה כספית וכן ממוסדות רלוונטיים נוספים. תמיכה זו מתבססת על חוות דעת רפואית של רופא מומחה, המספק את המידע הרפואי הרלוונטי אודות החולה, את מצבו והצרכים שלו. נציג המוסד לביטוח לאומי בוחן את חוות דעת עליה מתבססת התמיכה עבור החולה.

תביעות רשלנות רפואית בטיפולים אונקולוגיים

תביעות לפיצויים בעקבות רשלנות רפואים בקרב חולי סרטן נחלקות ל-2 סיבות מרכזיות:

רשלנות כתוצאה מאבחנה שגויה של הרופאים המטפלים: דוגמא מוכרת מהשנים האחרונות היא האבחנה השגויה של הזמר אמיר פיי גוטמן ז"ל שאובחן כחולה סרטן וקיבל טיפולים כאשר למעלה הוא לא היה חולה כלל. מנגד, ייתכנו אבחנות של רופאים שונים במהלך הבדיקות אשר התבררו בהמשך כשגויות – אם זה עקב אי זיהוי של המחלה בזמן או אבחנה שגויה בנוגע לחומרתה.

רשלנות כתוצאה מטיפול רשלני – לא מתאים:  טיפול במחלת הסרטן הוא טיפול לא פשוט וכולל ניתוחים כירורגיים שונים, הקרנות, כימותרפיה, טיפולים הורמונליים וכן שימוש בתרופות המתאימות למטופל ולסוג הסרטן בו הוא חלה. במקרים מסוימים בהם הטיפול נחל כישלון ייתכן החולה או בני משפחתו יבקשו חוות דעת רפואית נוספת מטעם רופא מומחה אשר ייבחן האם החולה קיבל טיפול מיטבי או שמא ישנם ממצאים כי הייתה רשלנות רפואית כלשהי בטיפול.

חוות דעת אונקולוגית לבית המשפט

לצערנו, למרות התפתחות המחקר והשירותים הרפואיים עבור מחלת הסרטן בישראל ייתכנו מקרים של רשלנות רפואית שבעקבותיהם הוחמר מצב החולה או אף במקרים מסוימים לא עלינו גרמו למותו של החולה.  במקרים בהם ישנו חשד לרשלנות רפואית כתוצאה מאבחנה שגויה או טיפול רשלני, יש לפנות אל רופא מומחה בתחום האונקולוגיה – סרטן שייבחן בצורה יסודית את המקרה – את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, את כל הבדיקות שהוא ביצע ואת כל האבחנות והטיפולים.

לאחר בדיקה מקיפה הרופא המומחה יספק חוות דעת רפואית משפטית אונקולוגית, לה יש חשיבות גדולה במסגרת תביעה על רשלנות רפואית. חוות הדעת מוגשת לבית המשפט אשר מחליט, בהתבסס על חוות דעת זו, האם הייתה כאן רשלנות רפואית והאם לחולה נעשה עוול שבגללו הוא זכאי לפיצוי כספי.