רשלנות רפואית בניתוחים

רשלנות רפואית מוגדרת כמתן שירותים רפואיים ללא נקיטת הזהירות הראויה והמצופה מהרופא הסביר או כל אדם אחר העוסק במקצוע רפואי, אשר כתוצאה מהם נגרם נזק למטופל – שמשויך בוודאות לפרוצדורה שבוצעה.

רשלנות רפואית יכולה להתקיים בכל טיפול רפואי שהוא, החל ממתן תרופה לא נכונה, דרך השתהות במתן טיפול לאם או לעובר במהלך לידה וכלה ברשלנות רפואית בניתוחים – שיש לה סיבות ונסיבות מסוימות האופיינית למצבים מסוג זה.

כיצד נגרמת רשלנות רפואית בניתוחים?

רופא מנתח יכול להיחשב כרופא שהתרשל בביצוע תפקידו בהרבה מאוד מצבים, לרבות:

  • אי מתן הסבר מספק למטופל אודות הנזקים האפשריים

    לפני הניתוח הרופא או גורם רפואי אחר (אחות למשל) חייב ליידע את המטופל בכל ההשלכות ותופעות הלוואי שעלולות להיות לניתוח. אחרי הכול, ניתוח הוא פרוצדורה כירורגית מורכבת, שיכולה להסתיים גם בנזקים שונים, והמטופל חייב להיות מודע לכך ולתת את הסכמתו לדברים. הדברים צריכים להיות כתובים בבירור בטופס ההסכמה לניתוח שעליו חותם המטופל, אבל צריכים גם להיאמר בעל פה שכן לא תמיד מצליחים לקרוא את כל מה שכתוב בטופס או להבין עד הסוף את תוכנו. אם תוגש תביעה של רשלנות רפואית בניתוחים, והתובע יצליח להוכיח שהרופא לא יידע אותו בעובדה שהנזק שאירע לו אכן יכול להתרחש – התובע יזכה בתביעה – ללא כל ספק.

 

  • חוסר התייחסות למצבו הנפשי של המטופל

    כל ניתוח, גם אם הוא אלקטיבי (מוזמן מראש ושאינו מציל חיים), הוא פרוצדורה מורכבת שיכולה גם להיות מסוכנת, ויכולה להשפיע לרעה על מצבו הנפשי של המטופל, ובעיקר של מטופל שמראש היה מעורער נפשית. לכן, הרופא המנתח צריך להעריך בצורה נכונה את מצבו של המטופל, לתשאל אותו בצורה יסודית ולהבין אם הוא אכן כשיר לעמוד בניתוח מבחינה נפשית. אם הוא חושד שהמטופל לא שלם עם הניתוח או מעורער מעט בנפשו בגלל הניתוח הצפוי, עליו לא לבצע את הניתוח לפני שהוא שולח את המטופל להערכה פסיכולוגית / פסיכיאטרית מקיפה. רופא שלא עשה זאת, ולמטופל נגרם נזק נפשי בעקבות הניתוח – צפוי להיתבע על רשלנות רפואית בניתוח, ובמקרים רבים הוא גם יפסיד.

יש מקרים נוספים בהם אפשר לתבוע רופא בגין רשלנות רפואית בניתוחים, אולם כדי למקסם את הסיכויים לזכות בתביעה חשוב לפנות למשרד עורכי דין שמתמחה בתחום של רשלנות רפואית בכלל ושל רשלנות רפואית בניתוחים בפרט, ואשר יש לו הצלחות בייצוג מטופלים שנפגעו. זאת משום שכאשר פותחים תיק שכזה, יש חובה להוכיח שהנזק שנגרם למטופל הוא אכן תוצאה של הניתוח, וזה יכול להיות קשה, בעיקר כי הרבה פעמים הגורם הנתבע יכול לחפות על מעשיו בתואנות שלא ניתן יהיה להתמודד מולן בבית המשפט.

הסתייעות בעורך דין שמתמחה בתחום תוכל לשפר מאוד את סיכויי הזכייה בתביעה, ולמרות שלא תוכל לבטל את הנזק שנגרם למטופל, תוכל לפחות להביא לכך שיקבל פיצוי על העוול שנגרם.