שאלות ותשובות בנושא נגיף הזיקה

היכרות עם המאפיינים השונים של הזיקה יכולה לסייע להתמודד טוב יותר עם הנגיף ואף לזהות אותו מוקדם. במאמר הבא נציג את השאלות השכיחות וכמובן גם את התשובות הרלוונטיות עבור גברים ונשים בטווח רחב של גילאים

נגיף הזיקה הוא למעשה ווירוס שהתגלה לראשונה ב-1947. השם זיקה מגיע מעמק זיקה באוגנדה, שממנו לפי ההשערות הגיע הווירוס. עם זאת, הווירוס כיום נפוץ במדינות רבות ברחבי העולם ויש הוכחות לקיומו גם באזורים מערביים יותר. מצד שני, רק מעטים מבינים לעומק את המשמעות של הידבקות בנגיף הזה. בשביל לפתור את הבעיה, חשוב להתחיל בהיכרות עם המאפיינים השונים של הזיקה וגם מענה לשאלות אשר בדרך כלל נוטות לחזור.

איפה יש התפרצות של נגיף הזיקה?

נגיף הזיקה היה קיים כאמור רק באפריקה, אבל זה מזמן לא ככה. נכון להיום, יש עדויות ברורות להתפרצות ולהתפשטות של הנגיף גם במדינות אסיה ובאזור דרום האוקיינוס השקט. בנוסף, קיימים דיווחים על הידבקות בנגיף בארצות הברית ובדרום אמריקה. בהקשר הזה, החדשות הטובות הן שההתפרצות האחרונה של הנגיף התרחשה ככל הידוע לנו ב-2014 ובברזיל.

איך מועבר הנגיף?

ברמה האופרטיבית, השאלה שהכי מעניינת גברים או נשים שמתכננים להגיע אל מקומות שבהם קיים חשש להידבקות בזיקה היא כמובן כיצד הנגיף עובר מאחד לשני. אז קודם כל, נגיף הזיקה עובר באמצעות עקיצות יתושים. זן מסוים של יתושים מעביר את הנגיף בשכיחות יחסית גבוהה והוא עלול לגרום לפגיעה דרמטית באיכות החיים. מעבר לכך, הנגיף מצוי בנוזלי גוף כגון דם, שתן, זרע ומי שפיר ויש דיווחים על העברתו במגע מיני. 

ייעוץ עם הרופא על נגיף הזיקה

איך מזהים את המחלה שנגרמת בגלל הנגיף?

גם אנשים שנמצאים במדינות שנחשבות לבעלות סיכון גבוה וגם כאלה שכבר חזרו לארץ צריכים לדעת איך מזהים את המחלה שנגרמת בגלל נגיף הזיקה. בהקשר הזה, ניתן גם לראות הבדל בין התסמינים של נגיף הזיקה אצל מבוגרים לעומת צעירים. בקרב מבוגרים, התסמינים העיקריים הם של פריחה בעור, דלקת הלחמיות, כאבי מפרקים, חום וכאבי ראש שיכולים להימשך כמעט שבוע. לעומת זאת, אצל צעירים התסמינים חלשים יותר.

מה גורמת המחלה?

נגיף הזיקה גורם במקרים קיצוניים להתפתחות של תסמונת נאון בארה שמלווה בשיתוק. כמו כן, יש מחקרים שמוכיחים שהידבקות של עובר כאשר הוא ברחם של אמו עלולה לגרום לפגיעה מוחית בלתי הפיכה. אצל עוברים שנדבקים בנגיף כאשר הם עדיין ברחם, הפגיעה באה לידי ביטוי בהיקף ראש קטן באופן חריג ולאחר מכן גם בפגיעה שכלית והתפתחותית. 

איך יודעים שנדבקים?

מלבד התסמינים שאותם אפשר להרגיש באופן עצמאי, יש כלים מבוססים יותר שבהם אפשר להשתמש על מנת לזהות הדבקה בנגיף. ראשית, ניתן לנסות לזהות הדבקה באמצעות בדיקות מעבדה שמבוססות על נתוני PCR. שנית, יש אפשרות לבצע בידוד של הנגיף מדם ולאחר מכן להוסיף גם בדיקת נוגדנים. מנגד, יש לזכור כי קיימת תגובת נוגדנים צולבת בין נגיף הזיקה לבין נגיפים אחרים שנפוצים באותם אזורים – החל מדנגי ועד קדחת צהובה או קדחת הנילוס המערבי. 

איך מטפלים במחלה?

הטיפול במחלה שנגרמת בגלל נגיף הזיקה אינו ייחודי. כמו כן, אין הבדל משמעותי בין הטיפול בילדים או במבוגרים. מה שעושים זה בעיקר לטפל בסימפטומים, כמו למשל באמצעות משככי כאבים, מנוחה וכן הלאה. אם מדובר על הריון בסיכון, מאוד חשוב לנהל אותו מול בעלי מקצוע שמכירים את התחום. בהקשר הזה, ההמלצה היא לפנות אל גנטיקאי ורופא נשים עם התמחות.