כבד שומני – שאלות ותשובות

המונח "כבד שומני" עולה מדי פעם בהקשרים שונים, אך עבור רוב האנשים זו אבחנה מעורפלת לחלוטין. כדי לעשות קצת סדר בדברים, ריכזנו עבורכם את השאלות הנפוצות והמרכזיות, שיתנו לכם את המידע הבסיסי בכל הקשור לכבד שומני. 

מהו כבד שומני?

כשמו כן הוא – מצב שבו יש הצטברות גדולה של שומן בכבד. במצב תקין יש בכבד אחוז מסוים של שומן, אך כאשר האחוז הזה גדל ומגיע לכ-10% ממשקל הכבד ואף יותר מזה, אז מדובר במצב לא תקין שנקרא כבד שומני. 

האם כבד שומני מסוכן?

לכבד יש כמה תפקידים חשובים מאוד ביניהם פינוי של פסולת ורעלים מהדם כדי שהגוף יוכל להפריש אותם החוצה. יש גם תהליכים חשובים של ייצור וויטמינים וכולסטרול בכבד, כאשר הגוף זקוק לרמה מסוימת של כולסטרול כדי לתפקד בצורה תקינה. כאשר הכבד אוגר יותר מדי שומן (בעיקר כולסטרול), הפעילות התקינה שלו נפגעת – דבר שמשפיע על הכבד עצמו וגם על איברים ומערכות נוספות בגוף. 

 

כבד שומני מקושר לעלייה בתנגודת של הגוף לאינסולין – מצב אשר יכול להחמיר למחלת הסוכרת מסוג 2 ("סוכרת מבוגרים"), וכן עולה הסיכון להתפתחות של מחלות לב וכלי דם.

במידה ולא מטפלים במצב של כבד שומני, הפגיעה בכבד תלך ותחמיר ויכולה להוביל בסופו של דבר לשחמת של הכבד – שזו פגיעה נרחבת בתאי הכבד, הכוללת הצטלקויות ופעמים רבות יכולה להוביל למוות במידה ואינה מטופלת.

 
טיפול בכבד שומני

מהו הגורם לכבד שומני?

ישנם כמה וכמה גורמים, העיקריים ביניהם קשורים לתזונה ואורח חיים. אנשים הסובלים מהשמנת יתר, חולים במחלות מטבוליות, מחסור בפעילות גופנית ותזונה עשירה בשומנים, פחמימות, סוכרים, מזונות מעובדים כמו שתייה מתוקה – כולם גורמי סיכון שיכולים להוביל להתפתחות של כבד שומני.

מלבד זאת יכול להיות גם רקע גנטי אשר יוביל להתפתחות של כבד שומני, גם באנשים רזים. גם טיפולים תרופתיים כמו כימותרפיה יכולים לגרום לכבד שומני, אך לרוב זהו מצב זמני שיחלוף לאחר הפסקת הטיפול.

 

כיצד מאבחנים כבד שומני?

יש מחלות ומצבים רפואיים שגורמים לסימפטומים מאוד בולטים וייחודיים, אך זה לא כך במקרה של כבד שומני כיוון שפעמים רבות האדם כלל אינו מרגיש שמשהו לא בסדר.

גם בדיקות מעבדה הן לא אינדיקציה טובה מספיק לאבחון. גם כאשר יש ערכים חריגים שהתגלו בבדיקת דם, למשל ערכים של אנזימי כבד או ערכי פריטין, יכולים להיות לכך מגוון של סיבות וגורמים. מחלות שונות כמו חיידקים ונגיפים שפוגעים בכבד יכולים לגרום גם הם לערכים חריגים.

בדיקת אולטרא-סאונד של הכבד היא בדיקה אמינה ומתאימה לאבחון של כבד שומני, ולמעשה במקרים רבים האבחנה נעשית במקרה – כאשר המטופל מגיע לבדיקה של אולטרא-סאונד בטן בגלל סיבות אחרות, והטכנאי והרופא מזהים שמצבו של הכבד אינו תקין.

לעיתים קשה לאבחן במדויק מה מצבו של הכבד, במיוחד כאשר יש סיבוכים והצטלקויות, ואז ישנו צורך לבצע ביופסיה של הכבד כדי לקבל אבחנה מדויקת וחד משמעית.

 

כיצד מטפלים בכבד שומני?

חשוב לדעת כי אין היום תרופה שיכולה לטפל בכבד שומני, אלא צריך לזהות מהם גורמי הסיכון ולטפל בהם. שינוי של התזונה והפחתה של מזונות עתירי כולסטרול וסוכרים, הימנעות ממשקאות ממותקים וכו' – הם צעד ראשון ומשמעותי, ומומלץ מאוד לעשות את השינוי בעזרה ובליווי של דיאטנית מקצועית כדי להתאים את התפריט. במקביל חשוב לשלב פעילות גופנית באופן קבוע, כאשר השילוב בין שיפור התזונה לפעילות הגופנית יסייע גם לרדת במשקל ולשמור על משקל תקין.

במידת הצורך בביצוע של מעקב תקופתי, תקבלו הנחיות מדויקות מהרופא המטפל.