שירותי רפואה דחופה באירועים המוניים- מדוע יש בהם צורך ?

שירותי רפואה דחופה באירועים המוניים אלו שירותים המוענקים על ידי צוות רפואי (רופאים/פרמדיקים/חובשים) במהלך אירועים המוניים כגון: פסטיבלים, מופעים, משחקי כדורגל, חגיגות וכל התקהלות גדולה של אנשים. הצורך העיקרי בשירותים אלו הוא מתן מענה לאדם הזקוק לטיפול רפואי. באירועים המוניים קיים קושי להגיע למקום האירוע בתחבורה וכך גם הניידות בתוך גבולות האירוע אינה אפשרית לכלי רכב. כתוצאה מכך, במהלך אירוע המוני עלול להיווצר מצב בו אחד האנשים זקוק לפינוי או טיפול רפואי מידי אך הוא לא יזכה לו עקב חוסר גישה לכלי רכב. על מנת למנוע תרחיש אימים זה, יש צורך עז באמבולנס שימתין בסמוך לאירוע, כזה הניתן כחלק משירותי רפואה דחופה באירועים המוניים. כמו כן, מלבד החובה המוסרית, החוק מחייב את מפעילי האירוע ההמוני לשכור חברת שירותי רפואה דחופה לאירועים כדי למנוע פגיעה באנשים.

מה כוללים שירותי רפואה דחופה לאירועים?

מכיוון שקיימות מגוון רחב של חברות העוסקות בתחום, הרי ששירותי רפואת החירום לאירועים של כל חברה עשויים להיות שונים. רצוי שהשירותים יכללו:אמבולנס

  • כלי רכב מתאימים– מלבד אמבולנס רגיל, אמבולנס טיפול נמרץ פרטי וניידת טיפול נמרץ כדאי שיהיו רכבים המתאימים לתוואי השטח בו נערך האירוע ההמוני. כך לדוגמה, אם האירוע נעשה בשטח (פסטיבל במדבר) חשוב ששירותי רפואת החירום יכללו גם רכבי שטח 4X4 על מנת לקבל גישה מהירה לזקוקים לטיפול ופינוי רפואי.
  • ציוד נלווה– חשוב כי חברות הנותנות שירותי רפואה דחופה באירועים המוניים יהיו בעלות ציוד מתאים לתנאי השטח . כך לדוגמה, אם האירוע מתקיים בשטח, השירותים יצטרכו לכלול: אוהל מרפאה נייד (המאפשר לטפל בכמה נפגעים במקביל), גנרטורים (על מנת שיוכלו לקבל חשמל גם במקומות שלא מחוברים לתשתית הארצית), קומפרסורים ומערכות תאורה מתקדמות.
  • ציוד רפואי– מלבד הציוד הרפואי המתקדם שחשוב שיהיה באמבולנסים, מומלץ שהצוות המטפל יישא ציוד רפואי קומפקטי וקל. ציוד זה עשוי להיות הכרחי במקרה בו הצוות הרפואי יידרש להגיע באופן רגלי (מקום לא נגיש לכלי רכב) ולהעניק טיפול בשטח.

חובה על מארגני אירועים המוניים לשכור שירותי רפואה דחופה

לא פעם חיי אדם ניצלו בשל הגעה מהירה של צוות טיפולי או ציוד רפואי חדיש שנמצא בקרב מקום, לכן התשובה לשאלה: שירותי רפואה דחופה באירועים המוניים – מדוע יש בהם צורך ? היא ברורה, שירותים אלו עשויים להציל חיי אדם. כתוצאה מכך, חובה על מארגני האירועים ההמוניים לשכור שירותי רפואה דחופה, הן מבחינה מוסרית והן מבחינה חוקית. מכיוון שיש לא מעט חברות העוסקות בתחום, כדאי לערוך השוואה בין השירותים של החברות השונות ולבחור בחברה המקצועית ביותר בתחום. כדאי לערוך התרשמות כללית מאותן חברות על ידי בדיקת מצב האמבולנסים והציוד הרפואי. בנוסף, מומלץ לשמוע המלצות של מארגני אירועים המוניים אחרים ולשמוע על מצבים בהם אותה חברה העניקה טיפול רפואי.