יש צוותים רפואיים ויש דפיברילטור

עוד מימי קדם של האנושות משתמשים בני האדם בשירותי הצלת חיים למיניהם, משתמשים ברופאים (שפעם היו נקראים שמאנים או מכשפים או כל מני דוגמאות אחרות מההיסטוריה), משתמשים בבתי חולים ובכל מני שיטות רפואיות שונות ומגוונות ואחד הפיתוחים המעניינים והמדהימים בתחום הצלת החיים הוא דפיברילטור שהוא מכשיר כל כך מתקדם וחשוב שאין איך לעמוד על החשיבות שלו.
לעולם לא הייתה מגיעה הרפואה להמצאת מכשיר הדפיברילטור ללא ההיסטוריה הארוכה והחשובה של תחום הרפואה, בני האדם אינם עוצרים לרגע ומחפשים עוד ועוד דרכים שבהם ניתן יהיה להציל חיים ובעיקר בתחומים בהם יש תמותה גבוהה ואחד הגורמים הגדולים ביותר בתמותה של בני אדם הוא בעיות עם הלב ולכן רוב התקציבים והמשאבים של הרפואה, גם בהיסטוריה וגם עכשיו היו מופנים לכיוון הזה וכך הומצאה לפני מאה שנה פחות או יותר המצאה מופלאה שבלעדיה הסיכוי של אדם הלוקה בליבו לחיות שואף לאפס.

איך עובד דפיברילטור?

דפיברילטור עובד בצורה מאוד פשוטה אבל הבנייה שלו וההמצאה עצמה היא מאוד מורכבת ומתוחכמת. למכשיר יש יכולת להפיק אנרגיה חשמלית שבאמצעותה הוא יודע לשלוח שוק חשמלי לעבר לב לא מתפקד. אותו שוק חשמלי יכול לעורר לב רדום, להפעיל אותו מחדש או להחזיר לב שאינו מתפקד לתפקודו. כמו כן יודע המכשיר לקרוא את הנתונים במהירות ואז לעבד אותם ואז להציג תמונה מסבירה היטב למפעיל של המכשיר מה מצבו של החולה ואז, תלוי בדגם, על המפעיל להחליט במהירות באיזו פעולה לנקוט.
אם זה מכשיר חצי אוטומטי אז על המפעיל להיות בעל ידע רפואי מוקדם וגם רקע בתפעול המכשיר, כי עליו להבין את הנתונים המשודרים מהכשיר והוא זה שיחליט בסופו של דבר כמה אנרגיה חשמלית לשלוח אל לב החולה. בלא ידע מוקדם אפשר לגרום להרבה סבל אצל המטופל וגרוע מכך, לא לעזור לא ואז הוא פשוט ימות, שזה הדבר האחרון שמישהו שבא לעזור למישהו ירצה שיקרה.
אם זה המכשיר האוטומטי אז כל מה שנותר למפעיל שלו הוא לדעת קצת איך להתעסק עם המכשיר, ולדעת איך לחבר את האלקטרודות אל בית החזה של המטופל.
ישנה גם עדיפות כי המפעיל ידע לעסות את החזה ולעשות כל מני פעולות נלוות שבאמצעותן יגדלו עוד יותר הסיכויים של המטופל לצאת מהאירוע הקשה שעובר עליו.

ישנם מספר סוגים של דפיברילטור

סוג ראשון של דפיברילטור הוא הסוג האוטומטי והחצי אוטומטי שהם בנפוצים ביותר והם נמצאים היום בכל פינה גם לפי חוק. הדפיברילטור החצי אוטומטי נמצא בכל אמבולנס כמו מגן דויד אדום וחברות פרטיות והמכשיר האוטומטי נמצא היו בכל מקום ציבורי הומה אדם או מקומות שבהם נמצאים אנשים בבידוד לתקופה מסויימת כמו מטוסים, אוניות וכדומה.
סוגים נוספים הם הדפיברילטורים הגדולים שנמצאים בחדרי הניתוח, בדרך כלל אלו של לב פתוח והדפיברילטורים המושתלים, שהם מושתלים בניתוחים מורכבים ואדם צריך לעמוד במספר קריטריונים כדי להיות מתאים ומוכן לניתוח מסוג זה, אבל אנשים שכן יעמדו בקריטריונים וסבלו רבות ממחלת הלב שלהם ונשארו כלואים וצמודים למכשיר שאינו נייד לפתע יחוו חופש ויוכלו שוב להסתובב בעולם כי יהיה להם מגן צמוד.