ויטמנים למבוגרים

תביעת רשלנות רפואית – איך עושים את זה?

אם עברתם טיפול רפואי ונגרם לכם נזק כתוצאה ממנו, אתם רשאים להגיש תביעת רשלנות רפואית. מכיוון שמדובר בנושא רגיש ומורכב, חשוב לדעת איך לעשות את זה נכון ולמה לצפות לאחר הגשת תביעה שכזאת. במאמר זה תמצאו את כל מה שצריך לדעת על הליך הגשת תביעת רשלנות רפואית, כולל כל המסמכים שצריך לאסוף ומשך ההמתנה הצפויה עד לקבלת הכרעה.

מי יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית?

כל אדם יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית, אבל כדאי לעשות את זה רק אם אתם יכולים להוכיח בצורה ודאית, שהנזק נגרם לכם כתוצאה מהחלטה רפואית או מטיפול רפואי שגויים. כך למשל, אם נגרם לכם נזק רפואי כתוצאה מכך שלא אמרו לכם שהנזק שנגרם לכם עלול להיגרם כתוצאה מהפרוצדורה הרפואית, אם לא התייחסו לקריאותיכם במהלך שהותכם בבית חולים ולא נתנו לכם טיפול למרות שביקשתם, אם נגרם נזק לאם או לתינוק במהלך לידה בגלל החלטות שגויות שנתקבלו, אם נתנו לכם תרופה שידוע שאתם אלרגיים למרכיביה, או בכל מקרה אחר שבו נגרם לכם נזק שאפשר להוכיח שהוא תוצאה ישירה של טיפול או החלטה שגויה – אתם יכולים להגיש תביעה.

איך מגישים תביעת רשלנות רפואית?

הדרך להגיש תביעת רשלנות רפואית עוברת דרך עורך דין שמתמחה בתחום. זאת משום שרק עורך דין כזה יוכל ללוות אתכם לאורך כל הדרך: להגיד לכם אם יש לכם בכלל עילה לתביעה, לדאוג שיהיו לכם את כל המסמכים הנדרשים על מנת למקסם את סיכוייכם לזכייה ולייצג אתכם במשפט בצורה מקצועית על מנת לשכנע את השופט בצדקתכם. חשוב מאוד לקבל עזרה מקצועית בנושא, שכן הוכחת הקשר בין הנזק לטיפול או לגישה הרפואית שננקטה היא מאוד לא פשוטה, ורק לעורך דין מנוסה יש את הכלים הנדרשים להצלחה במשימה.

מה צריך כדי להגיש את התביעה?

על מנת להגיש תביעת רשלנות רפואית תצטרכו למלא טפסים מתאימים ולפרט בהם את פרטי המקרה. כמו כן, תצטרכו לצרף לתביעה כל מסמך שיוכל לתמוך בגרסתכם, לרבות תיקים רפואיים רלוונטיים, שכדאי שתשיגו כמה שיותר מהר, כדי שלא "ייעלמו" מהם "באורח פלא" מסמכים חשובים שיכולים לתמוך בגרסתכם.

איפה תובעים?

תביעות רשלנות רפואית מתנהלות בבית משפט שלום או בבית משפט מחוזי, תלוי בסכום הכסף הנתבע. תביעות של עד 2.5 מיליון שקל מוגשות לבית משפט השלום ותביעות של מעל סכום זה – לבית המשפט המחוזי. כדאי לקחת בחשבון שתביעות שמוגשות לבית משפט השלום לוקחות בדרך כלל יותר זמן, אבל תביעות שמוגשות למחוזי יכולות להסתיים בכך שהשופט יפסוק שתקבלו הרבה פחות כסף משתבעתם, ושאף "תיענשו" על חמדנות יתר.

מה לגבי שכר טרחה?

אם לא זוכים בתביעה לא משלמים שכר דירה לעורך הדין שליווה אתכם. אם התביעה לא תגיע לבית המשפט ותסתיים בפשרה – תצטרכו לשלם כ- 19%-17% מהפיצויים כשכר טרחה אבל – התביעה מגיעה לבית משפט ואתם זוכים – תצטרכו לשלם כ- 25%-20% שכר טרחה לעורך הדין.

בכמה כסף אפשר לזכות?

עד היום הסכום הגדול ביותר שבו זכה אדם שתבע רשלנות רפואית היה 12 מיליון שקלים, אבל זה קרה בגלל מקרה מאוד מורכב ומדובר בסכום חריג. השופטים מחליטים על סכום הפיצויים לאחר ביצוע חישוב מדוקדק (ויש שיגידו גם קטנוני), ובדרך כלל הוא עומד על מאות אלפיי שקלים ולא יותר.

לסיכום – הגשת תביעת רשלנות רפואית היא פרוצדורה מורכבת שיכולה לקחת כמה וכמה שנים, אבל היא בהחלט חשובה. מעבר לפיצוי הכספי שיכול מאוד לעזור לכם במקרה שנפגעתם כתוצאה מהחלטה רפואית או מטיפול רפואי שגויים, היא נותנת תזכורת למערכת הרפואית כולה, לעובדה שיש לנקוט זהירות רבה בכל מה שקשור לקבלת החלטות רפואיות.

אז אם נפגעתם – שכרו את שירותיו של עורך דין מומחה המתמחה בתחום של רשלנות רפואית, ואנחנו מקווים שתקבלו את הפיצויים שמגיעים לכם. בהצלחה!