האמבולנס הוא ככל הנראה רכב החירום המוכר לנו ביותר והחשוב ביותר בעולם המודרני

כאשר אנחנו חושבים על רכבי חירום וכאשר אנחנו שומעים את הצליל המוכר של הסירנה העולה והיורדת, סביר להניח שכלי הרכב הראשון שקופץ לראש שלנו הוא האמבולנס. ואכן, האמבולנס הוא ככל הנראה כלי הרכב החשוב ביותר שמוכר לכולנו בצורה הטובה ביותר בכל מה שנוגע לשירותי חירום שונים, בוודאי בכל מה שנוגע לשירותים רפואיים. אנחנו צריכים את האמבולנס במצבים שונים בחיים שלנו, ולפני שנבין בדיוק מה הם המצבים האלה חשוב להבין מהו בדיוק האמבולנס. אמבולנס הוא רכב חירום גדול בעל מרחב גדול מאוד בחלקו האחורי, המיועד למתן טיפול רפואי חירומי בזמן הנסיעה. על פי רוב, על האמבולנס עצמו יהיה מטפל בכיר בדמות רופא או פרמדיק, ואיתו חובשים ומתנדבים (במידה ומדובר במד"א) שמסייעים במתן טיפול החירום. האמבולנס, כמובן, מצויד במכשור רפואי מתקדם למתן טיפול בשטח ובציוד רפואי שעונה על כמה שיותר צרכי חירום, החל ממנות דם ועד מגוון רחב של אמצעי חבישה. כעת, נבין בדיוק מתי עלינו לקרוא לאמבולנס באופן מידי, ובמה שונה אמבולנס פרטי בהקשר זה.

מהם המקרים בהם יש לקרוא לאמבולנס באופן מידי? במה הדבר שונה ממצבים אחרים בהם נחוץ אמבולנס?

  • מתי נקרא לאמבולנס? כולנו מכירים את מוקד 101 של מגן דוד אדום, המשמש אותנו במידה וצריך לקרוא לאמבולנס בהתראה קצרה במיוחד. מספר זה הוא מספר חשוב במיוחד כאשר אנחנו ניצבים בפני מצב חירום רפואי. הדוגמה הפשוטה והטובה ביותר לכך תהיה מצב של תאונת דרכים – גם אם אנחנו חושבים שתאונת הדרכים היא לא משמעותית עד כדי כך, אנחנו חייבים לקרוא למגן דוד אדום במצב שכזה (לעתים הפגיעות הן לא על פני השטח). כאשר אנחנו עדים או נמצאים בתאונת דרכים, הקריאה המידית לאמבולנס היא חשובה במיוחד, ובמקרים רבים יהיה מדובר בעניין של חיים ומוות. לא שונות מכך הן זירות אחרות של אירועים רבי נפגעים, כמו לדוגמה זירות פיגוע. עם זאת, האמבולנס הוא לא רלוונטי רק במצבים המוניים באמצע הרחוב, אלא גם בבית שלנו – במידה ואנחנו עדים לאדם שנפצע או נפגע בבית, במצב של התקף לב או התמוטטות – עלינו לקרוא במהירות לאמבולנס שיטפל מידית באדם ויפנה אותו לבית החולים. קור הרוח שלנו, גם כאשר מדובר באדם קרוב, הוא חשוב במיוחד בהקשר זה.
  • מתי האמבולנס הוא לא שירות דחוף? ישנם שירותים שונים של אמבולנס פרטי, שמיועדים למצבים בהם הצורך שלנו באמבולנס הוא פחות דחוף ויותר מתוכנן. דוגמה טובה לכך תהיה שינוע של אדם חולה בעל צרכים רפואיים מיוחדים מבית החולים לבית, או בעצם בכל נסיעה ארוכה ומשמעותית עבורו, בסביבה רפואית עוטפת ומוגנת. אמבולנס פרטי הוא למעשה שירות שבמקרים רבים יהיה זול יותר ונוח יותר מהאמבולנס המיועד לחירום, וכאשר אנחנו מודעים לצרכים רפואיים שקשורים לתחבורה מראש, הרי שכדאי לפנות לשירות שכזה ולא למגן דוד אדום.

עבודת האמבולנס היא עבודה חשובה ביותר מבחינה רפואית בעתות חירום, ולא רק בשעת חירום

מגן דוד אדום הוא השירות הלאומי שמבטיח לנו את היכולת לשמור בצורה הטובה ביותר על נפגעים או נפצעים במצבי חירום קשים במיוחד. אנחנו צריכים לדעת בדיוק מתי מדובר בצורך חירום אמיתי ומתי השירות של מגן דוד אדום הוא לא נחוץ לנו באופן מידי וקריטי – ובמצבים כאלה למצוא שירות איכותי של אמבולנס פרטי שגם ישרת אותנו בצורה אדיבה ואיכותית יותר.

אמבולנס