אמבולנס

אלרגיות – מהו הטיפול המידי לאלרגיה ומתי חובה להתפנות לבית החולים

ראשית, עלינו להבין מהי בדיוק אלרגיה ומהן ההשלכות האפשריות של התקף אלרגני

כאשר אנחנו מדברים על אלרגיות, חשוב להבין כי מדובר במצב רפואי ממנו סובל אחוז ניכר מהאוכלוסייה העולמית כולה. למעשה, סדר גודל מוערך של 12-25 אחוז מאוכלוסיית העולם סובל מסוג מסוים ומרמת חומרה מסוימת של אלרגיות. כעת, ניתן להבין במה בדיוק מדובר – אלרגיה, שקרויה בעברית גם רגשת, היא תגובה חיסונית לא צפויה ולא רצונית של הגוף שלנו לחומר מסוים, שאין לו תכונות מעוררות מחלה באופן טבעי. באופן כללי, תגובות של מערכת החיסון הן דבר חיובי גם אם הן מתבטאות בכך שאנחנו מרגישים חולים – כך הגוף שלנו מרפה את עצמו. עם זאת, במצב של אלרגיות מדובר בשגיאה ובסוג של "תקלה" במערכת החיסון של הגוף שלנו, שההשלכות שלה יכולות להיות הרסניות – קשיי נשימה וחנק שיכולים להוביל גם למוות במצבים קיצוניים (זהו למעשה התקף אסתמה קשה), הרחבת כלי דם וירידת לחץ דם (גם כן עד מצב של הלם ובמצבים קיצוניים גם מוות), ובמצבים קלים יותר תסמינים כמו נזלת ועיטוש, דלקות עיניים, בחילות ופריחות על העור. הגורמים האלרגניים המוכרים לנו ביותר כיום הם חתולים, לטקס, עקיצות של דבורים או צרעות, מזונות שונים (חלב, בוטנים, ביצים וכדומה), אבק, פרחים ואבקניהם, מתכות כאלה ואחרות, תרופות מסוימות (פניצילין, לדוגמה), וכן עובש.

מהו הטיפול המידי במצב של התקף אלרגני, ומתי עלינו להתפנות לבית החולים במהירות האפשרית?

  • טיפול מידי – כאשר אדם חווה התקף אלרגני, הטיפול המידי שצריך להינתן לו מוקדם ככל הניתן הוא הזרקה של חומר שמנטרל את פעילות היתר של מערכת החיסון שיכולה להוביל למצבים קשים במיוחד. מדובר, למעשה, בטיפול שנכון אך ורק למצבים של אלרגיות קשות, ובדרך כלל אנשים שיודעים כי הם סובלים מאלרגיה קשה מודעים לסיכון הנ"ל ויודעים לשאת איתם מזרק אפינפרין, שיכול להציל את חייהם במידה והם חווים התקף אלרגיה קשה. במצבים שכאלה, הסביבה של האדם החווה התקף אלרגיה חייבת להיות ערנית ולקרוא מוקדם ככל הניתן לאמבולנס שיפנה את האדם לבית החולים. התקף האלרגיה הקשה הוא לרוב בלתי צפוי, אך ניתן על פי רוב להבין מה הגורם אם אנחנו ערניים לסביבה שלנו. כאשר האמבולנס מגיע, יש לתת לרופא או הפרמדיק את כל המידע הרלוונטי בדבר הגורמים איתם בא האדם במגע, בכדי שהם יוכלו לטפל בהתקף בצורה היעילה ביותר.
  • פינוי לבית החולים – כאמור, פינוי לבית חולים מגיע במצבים של התקף אלרגיה קשה במיוחד. עם זאת, גם במצבים קלים יותר בהחלט מומלץ לקרוא לאמבולנס, בכדי שלא נגיע אל המצבים הקשים שעליהם דיברנו. ישנם טיפולים פשוטים יותר עבור התקפי אלרגיות, והכוונה היא בעיקר לתרופות אנטי אלרגניות המבוססות על סטרואידים או על מרכיבים אנטי-היסטמיניים שמעכבים גם כן את פעילות מערכת החיסון ובכך במצבים מסוימים יכולים להציל חיים.

אלרגיות הן לא דבר שאפשר להקל בו ראש, וכדאי תמיד להיות מוכנים למצבים שכאלה

מי שסובל מאלרגיה כזו או אחרת, בוודאי כאשר מדובר באלרגיה קשה בעלת פוטנציאל קטלני, יודע כי לא מדובר כאן במצב רפואי שאפשר להקל בו ראש. מדובר באחד המצבים הרפואיים המסובכים ביותר שאיתם אנחנו יכולים להתמודד, וכדאי להיות מוכנים תמיד לא רק מבחינת התרופות שאנחנו נושאים עלינו, אלא גם מבחינת המודעות שלנו ושל הסביבה שלנו לצורך לקרוא לאמבולנס ולהתנהל בקור רוח במידה ואנחנו חווים התקף אלרגני קשה מסיבה כזו או אחרת.

אמבולנס