דוד שמש

טיפול בכוויות

כל אחד מאתנו חווה מצב של כוויה בשלב כזה או אחר של חייו, וכעת נבין במה בדיוק מדובר

מי מאתנו לא חווה לפחות פעם בחייו כוויה כזו או אחרת במקום כלשהו בגופו. ואכן, כפי שנהוג תמיד להגיד שהיד שנכוותה לא תיכנס שוב לאש, כך גם כל אחד מאתנו לומד על סכנות האש והחום השונות שסובבות אותנו ובעיקר לומד כיצד להימנע מכוויות בחיי היום יום שלנו. עם זאת, כמעט כל אחד מאתנו נכווה הרבה יותר מפעם אחת בחיים שלו, ובמצב שבו מתפתחת כוויה של ממש בשל מגע עם חום, זרם חשמלי, מים חמים שחוממו יתר על המידה על ידי דוד שמש או חומר מזיק כזה או אחר – חשוב לדעת מה אפשר לעשות. קודם כל, נבין בדיוק מה זה כוויה. כוויה, שנגרמת בעקבות מגע עם אש, חום (במוצק, נוזל או גז), קרינה, זרם חשמלי או כימיקל כזה או אחר, היא פגיעה בעור לעתים גם ברקמות תחתיו. הכוויה גורמת לדליפה של פלזמה מכלי הדם באזור הפגוע, וככל שהכוויה תהיה בעלת שטח גדול יותר כך גם כמות הנוזל הדולף גדלה. נהוג לאפיין כ-15 אחוזים משטח הגוף כשטח שנחשב למסוכן אם הכוויה מכסה אותו או יותר ממנו. כוויות גם מקוטלגות לפי דרגתן, בהתאם לעומקה של הכוויה – מכוויה בדרגה ראשונה שפוגעת אך ורק בשכבת העור החיצונית המתחדשת, ועד כוויה בדרגה רביעית שבה העור וכל השכבות שמתחיו נפגעים ואף משחירים.

כיצד נטפל בכוויות בצורה הטובה ביותר, הן ברמה הביתית והן מעבר לכך

• טיפול בכוויות – ברמה הביתית, כמעט לכל אחד מאתנו יש יכולת לתת טיפול ראשוני לכוויות ולהרגיע את הצריבה ואת הנזק של הכוויה. הטיפול הביתי בדרך כלל כולל מריחה של קרמים כאלה ואחרים באזור הפגוע, ונהוג להמשיך איתו כמה ימים עד אשר הכוויה תחלוף – בעיקר בכוויות קלות בדרגה ראשונה ולכל היותר שנייה. הדוגמה הטובה ביותר לטיפול ביתי היא כמובן ג'ל אלוורה, שמרגיע את העור, מקרר אותו, מפחית את הרגישות והגירוד ומזרז את תהליך ההחלמה. גם קרמים ייעודיים לכוויות אותם ניתן להשיג בכל רשתות הפארם הן אופציה, כאשר בכוויות חמורות יותר ישנה המשחה סילברול (במרשם בלבד) שלה גם תוצאות לוואי שונות.
• כוויות קשות – בכוויות קשות אותן אין סיכוי לשקם, ניתן לבחור באפשרות של השתלת עור והטריה. במצב זה מעבירים עור בריא לאזור הפגוע ומסייעים לו להחלים מהר יותר, והאפשרות הזאת היא רלוונטית כניתוח כירורגי לכל דבר במצבים קשים במיוחד.

השתדלו להימנע ממצבים בעיתיים

אמנם אף אחד מאתנו לא מתכוון להיכוות, אבל בכל זאת יש להימנע מגורמי סיכון בולטים שמגבירים את הסיכוי לכך. יש להיזהר ממים רותחים, במיוחד כאלה שחוממו יתר על המידה על ידי דוד שמש שכן במצבים שכאלה לעתים אין לנו שליטה על טמפרטורת המים. גם מרכיבים חשמליים כמו טוסטרים, תנורים – ואפילו קו חשמל חשוף בבית שלנו – יכולים להיות מסוכנים במיוחד בכל הנוגע לסכנת כוויות, ויש לצמצם את האפשרויות האלה ככל הניתן.

דוד שמש