דליפת שתן

דליפות שתן במאמץ

דליפות שתן הן בעיה שנגרמת בעיקר אצל נשים מגיל מסוים או כתוצאה מנזק כלשהו שנגרם להן בגלל הריון ולידה. זוהי בעיה מביכה שאינה מסכנת חיים אלא פוגעת באיכות החיים של אותן נשים. ההגדרה הרפואית לכך היא אובדן בלתי רצוני של שתן, משום שאנחנו מפעילים שרירים רצוניים כדי לעצור אותו כאשר איננו יכולים ללכת להתרוקן. הבעיה נפוצה מאוד עד כדי כך ששליש מהנשים מעל גיל 40 סובלת או עלולה לסבול מכך. זה יכול להיות חמור או קל יותר, אבל לא משנה מהי הדרגה היא ללא ספק גורמת מבוכה ואי נוחות. במקרים הקשים ביותר נשארים מרותקים לבית ולא מצליחים לצאת ממנו. זה נוסף לעזרים ולאמצעים סניטריים שיש להשתמש בהם כדי לשמור על היגיינה ולהתמודד עם כך.

למה קורות דליפות שתן?

השלפוחית שלנו שרירית בדיוק כמו הקיבה ויש לה פתחים שמיועדים לכניסת הנוזלים וליציאתם. הסוגרים בשני הפתחים שומרים שהנוזל של השתן שנקווה בשלפוחית לא יזרום לשום כיוון. לא יחזו לגוף ולא ייפלט מהגוף ללא החלטתנו ורצוננו. בגלל זה כל דליפת שתן כזאת נחשבת לא רצונית כשהיא נעשית על כרוחנו. התכווצות השריר מרוקנת את השתן אבל רק אנחנו מחליטים על כך. השרירים שתומכים בשלפוחית וברצפת האגן מסביבה הם אלה ששומרים גם עליה ועל פעילותה התקינה בזכות רקמות חיבור שונות. כשהן מפעילות לחץ על השלפוחית הן מרוקנות וכשהן תומכות בה בזמן מאמץ שלנו כמו צחוק או עיטוש או שיעול הן שומרות שלא ידלוף שתן בצורה  לא רצונית. השופכה נותרת סגורה בזכותם.

דליפת שתן

פגיעה במערכת התומכת בשופכה

דליפות קורות כאשר מערכת התמיכה של השלפוחית נפגעת והיא כבר לא שומרת על השלפוחית ועל השופכה. אין יותר אחזיה, כביכול, ששומרת בזמן מאמץ. כך שכאשר מתאמצים ומאמצים את שרירי הבטן השופכה דולפת שתן, כמו בזמן צחוק או שיעול. זה יכול לקרות בגלל גיל או הריון ולידה, השמנת יתר ועוד. גם הגנטיקה משפיעה. הפגיעה היא ברקמות התומכות ובעצבים ויש לשקם ולטפל בהן כדי להחלים. הטיפול נקבע על ידי אבחון הגורמים לדליפה ורק אחר מתאימים אותו למטופלת.