סרטן המעי הדק תוחלת חיים

סרטן המעי הדק תוחלת חיים

סרטן המעי הדק נחשב לסוג נדיר של סרטן, זאת בניגוד לסרטן המעי הגס שהמודעות אליו עלתה מאוד בשנים האחרונות. סרטן המעי הדק, מהווה רק כ 5% מכלל סוגי סרטן המעי. כיוון שמדובר על סוג נדיר של סרטן, לא קל לאבחן אותו. בבדיקת הנושא של סרטן המעי הדק תוחלת חיים, נמצא שבגלל נדירותו גילוי המחלה יכול להיות מאוחר ובשלבים מתקדמים שלה, מה שיפחית את הסיכויים להחלמה כך שתוחלת החיים עשויה להתקצר.

סוגי סרטן המעי הדק

ישנם ארבעה סוגי סרטן המעי הדק:

אנדוקרצינומה

הסוג הנפוץ ביותר המהווה כ 45% מן המקרים. מתפתח בשכבה הפנימית של המעי או בתריסריון שהוא חלקו העליון של המעי הדק.

סרקומה

מתפתח בעיקר בדופן המעי שהוא שרירי או בתאי השומן אך יכול להופיע גם באזורים אחרים

גידולים נוירואנדוקרינים

גידולים המופיעים בתאים האחראים על ייצור הורמונים.

לימפומה

גידולים המתפתחים במערכת הלימפה של המעי הדק שהיא מחלק ממערכת החיסון.

סרטן המעי הדק תסמינים

אחד הקשיים לאבחן מוקדם את סרטן המעי הדק מלבד נדירותו הוא תסמינים כלליים שיכולים להצביע על בעיות רבות ושונות במערכת העיכול, לאו דווקא במעי הדק ולא בהכרח סרטן. התסמינים יכולים להיות נפיחות וחוסר תאבון, בחילות, הקאות שינויים ביציאות: שלשולים או במצב של חסימת המעיים גם עצירות, כאבי בטן ודקירות, ירידה לא ברורה במשקל, דם בצואה או שינוי הצבע שלה לכהה עד שחור בשל דימום. דימום יביא עם הזמן למחסור בברזל והתפתחות אנמיה. כיוון שתסמינים אלה יכולים לנבוע מגורמים שונים יש צורך בבדיקות, לרוב כמה, כדי לאבחן חד משמעית שאכן מדובר בסרטן המעי הדק.

מה עלול לגרום לסרטן המעי הדק

לא ברור לגמרי מהן הסיבות להתפתחות המחלה אך נמצא שבסיכון גבוה יותר לחלות נמצאים אנשים החולים במחלות אחרות של המעי הדק כמו קרוהן או צליאק, אנשים שיש להם פוליפים במערכת העיכול, גם כאלה שאינם סרטניים או כאלה שחלו בסרטן המעי הגס או הרקטום.

כיצד מאבחנים את סרטן המעי הדק

    • גסטרוסקופיה הסוקרת בעזרת אנדוסקופ, סיב אופטי גמיש עם מצלמה בקצהו ומוחדר דרך הפה, את כל האזור העליון של מערכת העיכול מהוושט דרך הקיבה ועד לתריסריון והחלק העליון של המעי הדק. 
    • קולונוסקופיה: הסוקרת את חלקה התחתון של מערכת העיכול, מהרקטום דרך המעי הגס ועד לחלקו התחתון של המעי הדק בעזרת אנדוסקופ המוחדר דרך פי הטבעת. 
    • בדיקת אנדוסקופיה באמצעות קפסולה: בבדיקה בולע הנבדק קפסולה שבתוכה מצלמה זעירה המצלמת את כל חלל מערכת העיכול כשהתמונות נשלחות למכשיר הקלטה קטן אותו עונד הנבדק במשך למספר שעות. 
    • צילום רנטגן עם בריום: הבריום הוא נוזל שלאחר בליעתו יראה היטב בצילום הרנטגן כשהוא עובר במעי הדק. מעבר לא תקין יכול להעיד על גידול או בעיה.
  • בדיקת CT
  • בדיקת MRI

 

טיפול בסרטן המעי הדק

הכלי המרכזי לטיפול הוא ניתוח. בניתוח מוסרים אזורים מהמעי בהם ישנם גידולים סרטניים. לאחר הסרת אזורים אלה מחוברים קצוות המעי כדי לאפשר את פעילותו התקינה ומעבר מזון בו. במקרה של גידול היוצר חסימה במעי ולא ניתן להסירו במלואו יתבצע מעקף האזור החסום. יתכן שהטיפול יכלול גם כימותרפיה ובמקרים נדירים יותר- הקרנות. במקרים מסוימים יוצע טיפול באמצעות נוגדנים שמטרתו חיזוק המערכת החיסונית כך שהסרטן ימוגר על ידה, אך טיפול כזה ניתן לבצע כשהסרטן נמצא ממש בהתחלתו.